مدینه نوشت 2

سلام بر تو ای حوریه انسیه ‘ سلام بر تو ای هم سخن فرشتگان ‘ سلام بر تو ای ستم کشیده ای که مقهور مقهور دشمنان شدی ‘ سلام بر تو ای فاطمه دختر رسول خدا سلام و رحمت و برکات خدا ‘ درود خدا بر تو و روح و بدنت گواهی میدهم که براستی تو از این جهان رفتی با برهان روشن از جانب پروردگارت و بطور مسلم هر که تو را شادان کرد رسول خدا را شادان کرده که سلام و درود خدا بر او و آلش , و هر کس بر تو جفا روا داشت به رسول خدا جفا کرده است , و هر کس تو را آزرد همانا پیامبر خدا را آزرده است , هر کس به تو پیوست به پیامبر پیوسته است , و هر کس از تو برید از خدا و رسول خدا پیوندش را بریده زیرا تو پاره تن او هستی و روح اوئی در پیکرش , همان طور که او بهترین درود و سلام خدا بر او باد فرمود " گواه گیرم خدا و پیمبران و فرشتگانش را که من راضی ام از هر که تو از او راضی هستی و خشمگینم بر هر که تو بر او خشمگینی , بیزاری جویم از هر که تو از بیزاری جویی , دوست دارم هر که را تو دوست داری , دشمن دارم هر که را تو دشمن داری , تنفر دارم از هر که تو تنفر داری , دوستم با هر که تو دوست داری و بس است خدا برای گواهی و حسابرسی و کیفر دادن . پاداش نیک دادن .

ترجمه بخشی از زیارت حضرت فاطمه سلام الله علیه

-------

اول اینکه در جواب دوستانی که گفته اند نباید کسی رو لعن کرد !

چرا ؟؟؟

واقعا نباید کسی که غلامش قنفذ به دختر پیامبر تازیانه زد را لعنت کرد ؟

واقعا نباید کسی رو که اهل بیت را تهدید به آتش زدن خانه و هر کس در آن است کرده را لعنت کرد ؟

واقعا نباید کسی رو که در دین اسلام بدعت گذاری کرد نماز را به شرحی که در قبل نوشتم تغییر داد و انواع حلال های خدا و پیامبرش را حرام کرد و حرام های خدا و پیامبرش را حلال کرد لعنت کرد ؟

واقعا نباید کسی که خانه و مامن فاطمه زهرا دختر پیامبرم رو آتش زده , دختر پیامبرم رو بین درب و دیوار گذاشته , فرزند علی و فاطمه را متولد نشده به شهادت رسانده , غلامش به دختر نبی سیلی و تازیانه زده و مورد تشویق ارباب ش قرار گرفته , کسی که دست فاتح خیبر را بسته و در کوچه ها کشانده , کسی که اشک به دیدگان خردسالان فاطمه زهرا نشانده , کسی که .......

واقعا نباید عمر را لعنت کرد ؟ چرا از لعنت کردن کسی که به واسطه مستی چند رکعت به نماز اضافه کرده ناراحت میشید ؟

علت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) را نمیدونید ؟ علت بغض به علی و اهل بیتش را نمیدونید ؟ این بغض هنوز زنده است ! فکر میکنید کوچه های بنی هاشم که فاطمه زهرا در آنجا سیلی خورد کجاست ؟ کنار مرقد پیامبر است ! تنها چند متر با مرقد فاصله داره ! بی حرمتی به بانو در محضر پدرش اتفاق افتاده ...

از هر چه که بشه بگذریم از این مسئله نمیشه گذشت ! علت شهادت فاطمه زهرا به نقل از بحار الانوار و سایر مراجع :

علت شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

با وجود سفارش آن حضرت به نهان داشتن شرایط جسمى و وضعیت روحى‏اش پس از آن رویدادهاى تلخ، و با وجود رازدارى امیر مؤمنان، سرانجام خبر بیمارى بانوى بانوان در مدینه منتشر گردید و همگان از شرایط آن حضرت آگاه شدند. لازم به یادآورى است که فاطمه علیهاالسلام از بیمارى سختى شکایت نداشت که غیرقابل مداوا برسد، بلکه آنچه او را سخت رنج مى‏داد و پیکرش را آب مى‏کرد، امواج دردها و مصیبتها و رنجهایى بود که هر روز بر آن افزوده مى‏شد و این فشارها بود که بر رنج و بیمارى برخاسته از صدمات وارده در یورش به خانه‏اش، کمک مى‏کرد تا بانوى سرفراز گیتى را به بستر شهادت بکشاند

در کنار اینها فشار سوگ پدر و گریه بسیار بر آن حضرت نیز از عواملى بود که باعث شدت بیمارى و زوال شادابى و طراوت از خورشید جهان‏افروز وجود او مى‏شد و باید ستم و خشونت و مواضع ناجوانمردانه‏ى برخى از مسلمان‏نماها و نیز تحول ارتجاعى در سیستم سیاسى و دگرگونى کارها و تغییر اوضاع و شرایط به سود ارتجاع و جاهلیت را نیز از عواملى برشمرد که فشار دردها و رنجها را هر لحظه بیشتر مى‏ساخت و خورشید وجود اندیشمندترین و آزاده‏ترین بانوى جهان هستى را بسوى افق مغرب پیش مى‏برد.

فاطمه در یورش دژخیمان دولت غاصب به خانه‏اش به گونه‏اى میان در و دیوار فشرده شد که علاوه بر وارد آمدن صدمات سخت بر وجود گرانمایه‏اش، جنین وى نیز سقط گردید و تازیانه‏هاى بیدادى که بر پیکر مطهرش فرود آمد، بدنش را مجروح و خون‏آلود ساخت و آثار عمیقى در آن نازنین‏بدن برجاى نهاد. و نیز ضربات شدید دیگرى بر او وارد آمد که جسم و جان و روح ملکوتى‏اش را به شدت آزرد.

آرى همه‏ى این امور و رویدادهاى دردناک دست به دست هم دادند و آن حضرت را به بستر بیمارى کشانده و از انجام کارهاى خویش بازداشتند.

حضرت امام حسن مجتبى علیه‏السلام در یک مجلس مناظره در حضور معاویه خطاب به مغیرة بن شعبه فرمود: «تو مادرم را زده و مصدوم و مجروح ساختى، تا اینکه او بچه‏اش را سقط کرد...» (انت الذى ضربت فاطمة بنت رسول‏اللَّه صلى اللَّه علیه و آله حتى ادمیتها و القت ما فى بطنها...) (1)

و حضرت امام صادق علیه‏السلام با تصریح بیشتر در مورد علت بیمارى و شهادت فاطمه علیهاالسلام مى‏فرمایند:

و کان سبب وفاتها ان قنفذا مولى الرجل لکزها بنعل السیف بامره فاسقطت محسنا، و مرضت من ذلک مرضا شدیدا. (2)

سبب شهادت فاطمه این بود که قنفذ (غلام خلیفه دوم) با غلاف شمشیر او را زده و بچه‏اش را کشت و مادرم از این جهت به بستر بیمارى افتاد.

اسماء لحظه‏اى حضرت را به حال خود واگذاشت و بعد صدا زد و جوابى نشنید، صدا زد اى دختر محمد مصطفى، اى دختر گرامى‏ترین کسى که زنان حمل او را عهده‏دار شدند، اى دختر بهترین کسى که بر روى ریگ‏هاى زمین پاى گذارده، اى دختر کسى که به پروردگارش به فاصله دو تیر کمان و یا کمتر نزدیک شد، اما جوابى نیامد چون جامه را از روى صورت حضرت برداشت، مشاهده کرد از دنیا رخت بر بسته است، خود را به روى حضرت انداخت و در حالى که ایشان را مى‏بوسید گفت: فاطمه آن هنگام که نزد پدرت رسول خدا رفتى سلام اسماء بنت عمیس را به آن حضرت برسان، آنگاه گریبان چاک زده و از خانه بیرون آمد، حسنین به او رسیده و گفتند: اسماء مادر ما کجا است؟ وى ساکت شد و جوابى نداد، آنان وارد اتاق شده دیدند حضرت دراز کشیده حسین علیه‏السلام حضرت را تکان داد دید از دنیا رفته است، فرمود: اى برادر خداوند تو را در مصیبت مادر پاداش دهد.

حسن خود را بر روى مادر انداخته و گاهى مى‏بوسید و مى‏گفت: اى مادر با من سخن بگو پیش از آن که روح از بدنم جدا شود، و حسین جلو آمده و پاهاى حضرت را مى‏بوسید و مى‏گفت: اى مادر من پسرت حسینم، پیش از آنکه قلبم منفجر شود و بمیرم با من صحبت کن.

اسماء به آنها گفت: اى فرزندان رسول خدا بروید نزد پدرتان على علیه‏السلام او را از مرگ مادرتان خبردار کنید، آن دو از منزل بیرون رفته و صدا مى‏زدند:یا محمداه یا احمداه، امروز که مادرمان از دنیا رفت رحلت تو تجدید شد، بعد به مسجد رفته و على علیه‏السلام را خبردار کردند حضرت با شنیدن خبر فوت فاطمه علیهاالسلام از هوش رفت و با پاشیدن آب بر او به هوش آمد و چنین گفت: اى دختر حضرت محمد به چه کسى تسلیت بگوئیم، من همیشه به وسیله تو دلدارى داده مى‏شدم، بعد از تو چه کسى موجب دلدارى و تسلیت من خواهد شد.

1- ـ احتجاج طبرسى، ج 1، ص 414- بحارالانوار، ج 43، ص‏ص 197، ح 28- سفینة، ج 2، ص 339.
2ـ عوالم، ج 11، ص 504- بحار، ج 43، ص 170، ح 11.

مرتبط با موضوع :

فلسفه لعن

مجازات کسانی که به فاطمه الزهرا (س) اهانت کنند به نقل از پیامبر و معصومین

خطبه حضرت فاطمه الزهرا در مورد غصب حق حضرت علی (ع)

وصیت نامه حضرت فاطمه زهرا (س)

جواب حضرت فاطمه الزهرا (س) به عیادت کننده های خود

دعای حضرت فاطمه الزهرا (س) قبل از شهادت

تشکر عمر لعنت الله علیه از غلامش قنفذ لعنت الله علیه

مقالات مرتبط دیگر

 

 

/ 1 نظر / 19 بازدید
خودم

دیدین با وجود توضیحاتم بازم سوتفاهم شد؟ نگفتم نباید لعنت کرد. گفتم من با این موضوع مشکل دارم به احتمال زیاد هم به دلیل بی اطلاعیم. منظورم هم این نبود که ظالمها رو لعنت نکنین وقتی مهربونترینها این کارو کردن من کی باشم که بگم نه؟ اصلا ولش کنین اینجا که جای توضیح عقاید و سلیقه های من نیست. ببخشید که طوری نوشتم که ازش بوی مخالفت با عقاید درست می اومد.